17 Kasım 2011 Perşembe

I'M A WOMAN

Betül Mardin'in kadınlar için öğütlerini paylaşmak istedim sizinle. Sakın Beyler alınmasın. Onlara da sıra gelecek. Kadınlar için yazarak,  kadın olmanın torpilini kullanıyorum bugün.

Toplumun şekillenmesinde, kadınların katkısı çok daha fazla. Buna rağmen şiddete ve cinsel ayrımcılığa maruz kalmaktalar..Üstelik hemcinsleri tarafından, ötekileştirilen kadınlar bile var.

Akıllı her kadın bilmelidir ki, kendilerine, bu kötü muameleyi yapan hastalıklı  erkekleri  yetiştiren de kendileridir. Erkek annelerinin özellikle bu yüzden, sağlıklı bireyler yetiştirmesi için, çok daha fazla bilinçli olmaları gerektiğine inanıyorum. Geleceğin kadınlarına bir katkı bırakacak olanlar da bugünün anneleridir yani.

İşte tam da bu yüzden aşağıda okuyacağınız maddeleri uygulamak önemlidir. Kendisine değer veren kadınlar benim için bir numaradır. Çünkü onlar yarınlarına değer veren kadınlardır....

1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah...

2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.
3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her konuda kendini update et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.

4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)

5. Çocuk meselesine gelince... Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak sadece onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.

6. Günde bir kere et ye. Mutlaka her öğün sebze ve meyve ye. Kusura bakma, ben tatlı severim. Tatlıdan uzak dur diyemeyeceğim!

7. Ölümden sonra yaşamak istiyorsan, günlük tut. O küçük notlar, hem kendi hayatının tanıklığı, hem de yarına kalan bir bilgi kaynağı. Mesela benim babam, hiç üşenmeden 60 sene boyunca her gün Ece Ajanda'sına, o gün olanları yazmış. Hâlâ açıp okuyorum ve çok faydalanıyorum.

8. Olumlu olacaksın.

9. Bazı şeyleri kabul edeceksin. Bütün kadınların seni sevmesine imkân yok! Demek ki bazı kadınlara dikkat edeceksin.

10. Erkeklere gelince, aynı anda birkaçını sevmeyeceksin. Ama onların böyle bir yeteneği ve şerefsizliği olduğunu bileceksin!! !


GÜNÜN CEP SÖZÜ:
Her zaman kalp kıran adam, ayakkabı içindeki taşa benzeyen bir arkadaştır. Elbert Hubbard

GÜNÜN ATATÜRK SÖZÜ:
Kadınların umumi ve hususi vazifelerinin başında validelik vazifeleri vardır.

GÜNÜN ŞARKISI:
Gönül kimi severse- Dilek Türkan ( Aşk Mevsimi )

GÜNÜN DERİN SÖZÜ:
Anneciğim çok sevinçliyim. Sınıf temsilcisi seçildim.

GÜNÜN ANNE SÖZÜ:
Politik hayatın hayırlı olsun Derinciğim!!!

GÜNÜN OLAYI:
Time, Tayyip Erdoğanı kapak yaptı.

GÜNÜN FİLMİ:
Revolutionary Road- Sam Mendes
Filmde, 1950’li yılların ortasında iki çocuklarıyla mutlu gözüken bir hayat yaşayan, ama konforlu bir yaşam elde edebilmek için göğüslenen baskılarla kendi gerçek arzuları arasında sıkışıp kalan, bir çiftin öyküsü anlatılıyor. Ben bu filmden çok etkilenmiştim. Hayata başka açılardan bakan, fakat birbirini de  saplantılı bir şekilde seven karı koca ilişkisi, süper oyunculuklar ve diyaloglarla şahane anlatılmıştı. Yaşadığı hüznü bu kadar da yüzünde yaşıyan az oyuncu bulunur Kate Winstlet gibi.Hele o son sahnesinde ki bakışı beynime kazınmıştı. Kaçırmayın lütfen.

Revolutionary Road Poster


GÜNÜN KİTABI:
Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali
Raif Efendi'nin içine kapanık yaşamında ruhsal olarak ne büyük fırtınalar yaşadığı ve bunları dile dökemeyip günlüğüne aktardığı; büyük aşkının yarattığı duygularının anlatıldığı bir aşk romanıdır. Raif efendi'nin kendi halinde keskin sükunetinin ardında gizlediği hayatını ve sevdiği kadına kendi tabiriyle Kürk mantolu Madonna'sına ulaşmak için verdiği tutkulu mücadele anlatılır.
Kitaba adını veren Kürk Mantolu Madonna adlı tablo Andrea Del Sarto tarafından yapılmış "Madonna della arpie" isimli tablodur ve şu anda Floransa'daki Uffizi Galeri'de bulunmaktadır. Şahane bir anlatım, Mutlaka okuyunuz.

Kurk mantolu madonna.jpg

GÜNÜN YEMEĞİ:
Hamsi  Fırın Izgara.Kılçıkları çıkarılırsa şahane oluyor çıtır çıtır....

GÜNÜN KÖŞE YAZISI:
Yılmaz ÖZDİL 17 Kasım 2011
Padişah açılımı

Gazeteler yazdı...

Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihinde ilk kez bir padişah için, Sultan 1'inci Abdülmecid'in ölümünün 150'nci yıldönümü vesilesiyle anma töreni düzenliyor. Padişah tuğralı davetiyeler, milletvekillerine gönderildi. Anma töreni 17 Kasım'da Dolmabahçe Sarayı'nda yapılacak.

*

Kendini Atatürkçü zanneden gaz'teciler derhal gaza geldi haliyle... Vay efendim, Cumhuriyet'in yaş gününü kutlamıyorlarmış da, Abdülmecid'in ölüm yıldönümüne tören yapıyorlarmış filan.

*

Padişah Abdülmecid denilen o arkadaş...
Öleli kaç sene oldu?
Evet, 150 sene oldu.

*

Peki, hangi gün öldü?
26 Haziran.
Hangi gün doğdu?
25 Nisan.
Tahta hangi gün çıktı?
1 Temmuz.

*

E hani 17 Kasım?
*

Hep söylerim, yurtsever'in salağı hain'den fazla zarar verir yurda... Güya cumhuriyetçi tipler Abdülmecid ismine sazan gibi atladı ama “17 Kasım”ın Abdülmecit'le falan alakası yoktur.

*

17 Kasım...Mustafa Kemal için idam fermanı yazan Vahdettin'in Türkiye'den defolup gittiği gündür!

*

“Dersaadet işgal orduları başkumandanı General Harrington cenaplarına... İstanbul'da hayatımı tehlikede gördüğümden, İngiltere devlet-i fahimanesine (yüce devletine) iltica ve bir an evvel naklimi taleb ederim efendim” diye dilekçe yazıp, hiç utanmadan, “halife-i müslimin” diye imzalayan Vahdettin'in, İngiliz işgal zırhlısının ambarına fare gibi saklanarak kaçtığı gündür!

*

Alenen...
Vahdettin'i anıyorlar.
*

Hazır, alayınız Dolmabahçe Sarayı'nda toplaşmışken... Mustafa Kemal'in son nefesini verdiği odada yapın bari töreninizi de, tam olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder