19 Kasım 2011 Cumartesi

YAŞLI ATOM KARINCA

Hep çok işim olur benim. Sanki iş, bana saplantılı bir aşık. Bu yüzden, birçok şeyi ertelerim. Tıpkı sizin gibi mi? Yapamadıklarımın toplamı, beni dayanılmaz bir karın ağrısı tadında, sıkıntıya sokar.
Arayamadığım arkadaşlar, gidemediğim insanlar ve yerler. Yiyemediğim yemekler,yapamadığım seyahatlar, okuyamadığım kitaplar, izleyemediğim filmler v.s. Belki bu sebepten, imkanlar yerinde olunca yahut yaşlanınca der ertelerim hevesleri...

Sanırsınız hepimiz, yaşlanınca zengin birer atom karıncaya dönüşecekmişiz gibi, yapacaklarımız çok kalabalıktır o yaş diliminde. Düşünsenize; bir ege kasabasına yerleşilir, spor yapılır,yürüyüş yapılır, namaz kılınır, Hacca gidilir, seyahatlar yapılır, hergün yemeğe çıkılır, dostlara gidilir, gezip tozulur,tıka basa yemek yenilir. Ooo atom karınca bile yığılıp kalırdı valla.

Yapılacak şeylerin  başında da, inançlar gereği yapılması gereken görevler vardır.  Nedense bütün namazlar yaşlanınca kılınır, ibadetler yaşlanınca yapılmaya başlanır. Buna da iyi bir kılıf bulunmuştur. Ölüm korkusu yaşlanınca gark eder insana denir. Dolayısıyla vakit azaldı eli çabuk tutmak lazım. Bu büyük bir palavradır. İşine gelmediği için yaşlılığa ertelenen şeyler, yaşlanmadan ölünmez ise; lafını yememek ve vicdan denen o büyük gözaltı aracının yoğun baskısından sebep,  yapılmaya başlanır. Ölüm korkusu ve cehennemde yanmak korkusu da cabası. ( Korkuyla yapılan herşey riyakarlıktır bana göre, ama neyse, şimdi konumuz o değil )

Bir de, yaşlanınca acaba bunları isteyecek miyiz konusu var.  Ben çok yaşlı tanıyorum imkanı var ama, şuradan 2 km gidebilecek vücut yapısına sahip değil, şu ya da bu yiyeceği, sağlık sebebiyle yiyemiyor. En vahimi ise isteği ve neşesi olmayan yaşlılar var.  Bazı şeyleri sırf görev olarak yapıyorlar.

Ya sen de o yaşlılardan olursan?

O yüzden, emekli olunca ya da 10 yıl sonra falan için, plan yapma. En iyisi şunu de: Para atıyorum bir kenara, çünkü yaşlanınca canımın istediğini yapacağım. En doğrusu bu.

YALAN HAYALLER, GERÇEKLEŞMEDİĞİNDE  ÖLDÜRÜR. GERÇEK HAYALLERE, HEP KOŞMANIZ UMUDUYLA...HAYAL İYİDİR, HAYATINIZDAN HİÇ ÇIKARTMAZSANIZ İYİDİR.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder